1 min. read

MuleSoft ESB - zalety, o których musisz się dowiedzieć

business integration MuleSoft services

Możliwość integracji szerokiego wachlarza aplikacji, wbudowana obsługa różnych protokołów komunikacji, ułatwiona praca na wielowątkowości, uruchamianie zadań cyklicznych czy synchroniczne i asynchroniczne przetwarzanie danych — to tylko część z korzyści zastosowania MuleSoft ESB (Enterprise Service Bus) w biznesie. Przyjrzyjmy się, jak może wyglądać integracja systemów za pomocą szyny Mule i dlaczego coraz więcej firm wybiera to rozwiązanie.

Avra

MuleSoft liderem w raporcie Gartnera

O jakości szyny od MuleSoft stanowi nie tylko liczba firm, które postanowiły skorzystać z tego rozwiązania (m.in. Unilever, Siemens, BP), ale również fakt nazwania przez raport Gartnera MuleSoft liderem 6 razy z rzędu (Magic Quadrant for Full Life Cycle API Management). Raport ten bierze pod uwagę mocne i słabe strony oferowanych przez firmy rozwiązań. Swoją treść sprowadza do ostatecznej analizy jakościowej konkretnych kategorii technologicznych i potencjału ich rozwoju. Nie bez powodu MuleSoft znalazł się w gronie liderów raportu.

Dlaczego klienci cenią to rozwiązanie?

Rozwój oparty o MuleSoft ESB

MuleSoft ESB umożliwia wykorzystanie języka DataWeave (przypominającego język Kotlin) do transformacji danych wewnątrz szyny bez konieczności sięgania do dedykowanych modułów lub tworzenia nowych. Budowa kolejnych komponentów i rozszerzenie funkcjonalności odbywa się poprzez Mule SDK (Software Development Kit). Dzięki temu można stworzyć reużywalne lub dedykowane pod dany biznes moduły, jak i ich odpowiedniki dostępne tylko w płatnej wersji Enterprise. Z MuleSoft ESB uda się również stworzyć odrębną aplikację lub mikroserwis. Szyna daje out-of-the-box gotowy szkielet aplikacji i interfejsy, dzięki czemu można skupić się na oprogramowaniu logiki biznesowej wewnątrz systemu. Jej ważną zaletą jest także framework oparty o Java Spring. Jest to popularna technologia, dzięki czemu zyskujemy dostęp do wielu specjalistów na rynku, osiągamy niższy próg wejścia w technologię MuleSoft ESB oraz mamy zapewnione łatwe utrzymanie.

Utrzymanie

Niewątpliwie jedną z zalet utrzymania systemu za pomocą szyny usług ESB jest jej lekkość i modułowość. Do aplikacji działającej w MuleSoft ESB dodajemy tylko te moduły, który są w niej faktycznie potrzebne i wykorzystywane. Wspiera to rozdzielenie deploymentu modułów na wybrane instancje Mule ESB według potrzeb. Ważne jest również wykorzystanie oprogramowania Open Source. MuleSoft ESB w wersji Kernel ma bezpłatną licencję CPAL, a Java Spring Framework, będący bazą Mule ESB, umożliwia wykorzystanie wielu zewnętrznych bibliotek open source, co zapewnia brak kosztów licencyjnych. Kolejną pojawiającą się tutaj zaletą jest fakt, że Mule ESB dobrze integruje się z narzędziami open source umożliwiającymi wykrywanie nieprawidłowości w działaniu oraz powiadamianie o jej wystąpieniu. Środowisko to posiada wbudowane narzędzia do wykrywania i diagnozowania problemów. Dzięki temu jest świetnym pośrednikiem komunikacji, ułatwiającym połączenie skutków z przyczynami. Zmniejsza to czas poświęcony na obsługę incydentów.

MuleSoft ESB  standardy i jakość

Ważnym aspektem działania szyny Mule ESB jest jej wysoka jakość i standardy. Serwisy mogą oddelegować odpowiedzialność za kontrolę dostępu do szyny. Można je ukryć za warstwą ESB posiadającą mechanizmy uwierzytelnienia i autoryzacji, np. OAuth, LDAP lub WS-Security. Dzięki temu kontrola dostępu jest spójna dla wszystkich serwisów oraz może być zarządzana z jednego miejsca. Istotna jest również skalowalność pozioma tego rozwiązania. Mule ESB może być skalowane niezależnie od jego elementów pomocniczych (np. bazy transakcji). Umożliwia to dostosowanie wydajności do potrzeb nie tylko przez skalowanie mocą jednej instancji, ale też dokładanie kolejnych. O standardzie tego rozwiązania świadczy również jego wysoka dostępność. Możliwość uruchomienia wielu instancji działających równolegle zmniejsza ryzyko niedostępności całej szyny. Umożliwia ona również wdrażanie aktualizacji mechanizmem blue-green, dzięki czemu deployment nie powoduje przerw w działaniu.

Dlaczego warto zastosować MuleSoft ESB w Twoim biznesie?

Powyższy artykuł opisuje wiele zalet rozwiązania, jakim jest MuleSoft ESB. Najważniejsze wartości, jakie zyskujemy dzięki zastosowaniu tej technologii, to:

  • Zwiększenie niezawodności kluczowych elementów systemu
  • Wysoka wydajność pracy całego rozwiązania
  • Szybsze i łatwiejsze wdrażanie zmian i nowych funkcjonalności w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku
  • Znaczna skalowalność systemów opartych o szynę usług Mule ESB
  • Bezpłatna licencję w wersji Kernel - niskie koszty stałe
  • Duże wsparcie technologii dzięki temu, że jest ona oparta na Java - jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie
  • Łatwe utrzymanie dzięki wbudowanym narzędziom do diagnostyki błędów

Chciałbyś dowiedzieć się więcej,

na temat tego, jak integracja systemów mogłaby pomóc w Twoich wyzwaniach? Skontaktuj się z nami, chętnie

Odpowiemy na Twoje pytania