1 min. read

Jak stworzyć projekt systemu informatycznego?

business development Java MuleSoft programming

Etap projektowy w procesie budowania systemów informatycznych ma olbrzymie znaczenie. To właśnie odpowiednie decyzje na samym początku sprawiają, że projekt zmierza w dobrym kierunku, zgodnie z wizją i potrzebami biznesowymi klienta. Aby jednak podjąć dobre decyzje, konieczne jest odpowiednie podejście, wiedza, kreatywność, i duże zaangażowanie. W tym artykule opowiem, jak tworzyć projekty systemów, które podnoszą firmy na kompletnie nowy poziom.

Admini Avra

projekt systemu informatycznego

Małymi krokami do wielkich projektów

Duże przedsięwzięcia software’owe wymagają zaufania i zaangażowania z obu stron. Na początku jednak trudno uniknąć pewnego dystansu i rezerwy, zwłaszcza w przypadku ważnych dla firmy zleceń, na które poświęcona ma być istotna część budżetu. To w zupełności zrozumiałe, przecież to od ich sukcesu zależy przyszłość firmy oraz osób, które w niej pracują. 

Waga decyzji przy tworzeniu dużych systemów dedykowanych jest olbrzymia, dlatego powinno się je podejmować z jak największym poziomem wiedzy o potrzebach biznesowych, ryzykach, i sytuacji rynkowej. Aby więc przełamać lody i stopniowo budować obopólne zrozumienie, zawsze proponujemy rozpocząć od czegoś niedużego. 

Stworzenie projektu wstępnego

Podstawą takiego projektu jest analiza biznesu klienta. Musimy szczegółowo poznać od środka jak funkcjonuje firma, jakie procesy w niej zachodzą, jakie są punkty styku pomiędzy działami, i jaka ma być rola systemu w tym wszystkim. Aby się tego dowiedzieć, spędzamy w firmie klienta kilka dni i obserwujemy pracę osób w różnych działach. 

W osiągnięciu celu pomocny jest też szereg nieszablonowych metod, które mają swoje podstawy w tzw. procesie “Design thinking”. Staramy się spojrzeć na problemy z różnych perspektyw, tworzymy proste prototypy i mockupy, testujemy rozwiązania “na sucho”.

Dzięki zdobytej wiedzy jesteśmy w stanie zrobić wystarczająco szczegółowy projekt, by:

  • zweryfikować koncept biznesowy
  • opisać wymagane elementy i funkcjonalności systemu
  • wybrać te, które są najbardziej istotne na pierwszych etapach
  • oszacować koszt wykonania
  • oszacować czas wykonania
  • zidentyfikować ryzyka i potencjalne wyzwania
  • wybrać odpowiednią technologię, która umożliwi skalowanie systemu

Wykonanie takiego projektu trwa do dwóch tygodni i wiąże się z niewielkim kosztem, który zazwyczaj zamyka się w kilku procentach całkowitego kosztu systemu. Jest to jednak wystarczająco szczegółowy dokument, by można było według niego stworzyć pierwszą wersję systemu. Co istotne, tak przygotowany projekt jest całkowicie własnością klienta, więc można go skonsultować z innymi software house’ami.

Oprogramowanie musi na siebie zarabiać

Strategia ta wynika przede wszystkim z szacunku do pieniędzy klienta. Jedną z naszych kluczowch idei jest tworzenie projektów, które mają sens dla klienta i przyczyniają się do rozwoju jego biznesu. Technologia zawsze ma swoją cenę, ale my dbamy, by w ostatecznym rozrachunku jej koszt zwracał się w wynikach finansowych firmy. Częściowo możemy o to zadbać dzięki doświadczeniu i wiedzy technologicznej, ale ostatecznie musimy poznać też poznać biznes klienta od środka.

Dogłębne poznanie procesów firmy i relacji między nimi często pozwala na zidentyfikowanie tych najłatwiejszych do rozwiązania problemów, które niskim kosztem i nakładem pracy pozwalają osiągnąć olbrzymie zyski. Często to własnie od tych elementów warto rozpocząć, a uzyskanie szybkich rezultatów dodatkowo wzmacnia relację i daje wyraźny sygnał, że przeprowadzane zmiany mają sens.

Metoda ta ma szczególnie znaczenie w przypadku dużych systemów, które wymagają kilkunastu miesięcy pracy. W takich przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem jest budowanie software’u małymi krokami, stopniowo pozając efekty kolejnych wdrożeń i zderzając się z feedbackiem użytkowników. I chociaż z perspektywy klienta poznanie ceny całego projektu już na starcie (tzw. fixed price) jest kuszącą wizją, takie rozwiązanie często jest niemożliwe lub zwyczajnie bezzasadne dla biznesu. Zdecydowanie lepiej sprawdza się model Time & Material (T&M), w którym na bieżąco możemy zmieniać priorytetowe cele i reagować na zmienne warunki rynkowe bez konieczności wprowadzania zmian w dokumentacji czy aneksów do umowy.

Budowanie systemów, które przetrwają próbę czasu

Filozofia, według której pracujemy się stawia wyzwania klienta na pierwszym miejscu, ale ostatecznie zyskuje na tym każda strona kontraktu. W przypadku jednego z naszych klientów, MyBenefit, współpracę rozpoczęliśmy, kiedy zespół był na etapie niewielkiego startupu. Po kilku miesiącach od stworzenia systemu, firma została kupiona przez spółkę Benefit Systems, a sam zespół zwiększył się z X do X osób. Jako partnerzy technologiczni, jesteśmy na każdym etapie rozwoju firmy, rośniemy wraz z nią, i jesteśmy częścią jej sukcesu.

Podobną historię miał również nasz inny klient, Pitax.pl. Opisujemy ją tutaj.

Kluczowa rola komunikacji

Jako software house doradzamy, sugerujemy rozwiązania technologiczne, czy też kolejność ich wprowadzania. Ostatecznie jednak niezbędna jest perspektywa i decyzja klienta. Nikt tak dobrze nie zna biznesu jak klient i najlepsze decyzje ostatecznie wynikają ze współpracy obu stron. Zależy nam więc na budowaniu relacji już od pierwszego kontaktu, ponieważ:

  • dzięki komunikacji tworzymy lepszy software
  • dobry software przekłada się na rozwój biznesu klienta
  • rozwój biznesu oznacza długotrwałą, owocną, i partnerską relację

A na właśnie takich relacjach nam zależy.

Napisz do nas, czego potrzebujesz

Jeśli dedykowany system to coś, czego potrzebuje Twój biznes, chętnie pomożemy Ci stworzyć jego najlepszą możliwą wersję.

Kontakt