PITax.pl

Platforma do rozliczania podatków

pitax_logo
avra_logo
rozliczanie podatkow pitax

Na skróty

01.

Klient

PITax.pl Łatwe podatki to jedna z najpopularniejszych w Polsce platform do rozliczania podatków. Dzięki niej w naszym kraju rozliczono już ponad 20 mln PIT-ów. Ułatwia ona bezbłędne wypełnienie rocznego zeznania dochodowego i podpowiada użytkownikowi, jakie ulgi mu przysługują. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi proces przygotowania zeznania rocznego na PITax.pl jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia z zakresu rozliczania podatków.

02.

Wyzwanie

Zadaniem postawionym przed naszym zespołem było stworzenie aplikacji ułatwiającej rozliczanie podatków, która miała być dostępna w kilku wersjach: do pobrania na komputer, w wygodnej wersji mobilnej na telefony i tablety oraz do łatwego i szybkiego użycia w każdej przeglądarce internetowej. Priorytetem było stworzenie efektywnego kosztowo rozwiązania, które dzięki odpowiedniej optymalizacji pozostanie odporne na obciążenia serwisu. Niezawodność działania portalu Pitax.pl jest szczególnie istotna w okresie od marca do kwietnia, czyli w czasie intensywnego użytkowania. Wymaganiem Klienta było również wdrożenie takiego silnika reguł biznesowych, który pozwoliłby w łatwy sposób wprowadzać do systemu zmiany wynikające z  częstych aktualizacji prawa podatkowego.

03.

Główne cele

 • Prostota obsługi 

maksymalne uproszczenie skomplikowanego procesu rozliczania podatków.

 • Niezawodność i wydajność

jako że większość przychodów platformy jest generowana w okresie zwiększonego ruchu w portalu (marzec i kwiecień), kluczowe było zapewnienie wysokiego poziomu niezawodności aplikacji, zwłaszcza w czasie jej wzmożonego użytkowania.

 • Bezpieczeństwo na poziomie bankowości internetowej

dla zapewnienia pełnej ochrony informacji wrażliwych zawartych w wypełnianych dokumentach.

 • Efektywność kosztowa rozwiązania

architektura miała zostać stworzona w taki sposób, by zapewniać wydajne funkcjonowanie portalu przy aktualnej liczbie użytkowników bez konieczności wykorzystania nadmiarowej infrastruktury (np. utrzymywania dodatkowych serwerów). Przepustowość platformy miała być zwiększana stopniowo – dopiero wtedy, gdy rzeczywiście pojawi się taka potrzeba wynikająca z rosnącego zainteresowania. Dzięki temu na każdym etapie rozwoju możliwa była redukcja kosztów funkcjonowania PITax.pl do niezbędnego minimum.

04.

Rozwiązanie

 • W projekcie wykorzystano język programowania Java oraz jego frameworki Spring i Hibernate.

Są to sprawdzone narzędzia z dużym wsparciem technicznym, umożliwiające tworzenie stabilnych i bezpiecznych aplikacji webowych (średnich oraz dużych).

 • Autorskim pomysłem Avry było zaimplementowanie silnika reguł biznesowych bazującego na metajęzyku automatycznie przekształcanym na Javę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zmiany w sposobie obliczania wysokości podatku mogą być wprowadzane przez zespół PITax.pl bez pomocy developerów. To z kolei przekłada się na znacznie niższe koszty funkcjonowania serwisu oraz ułatwia jego utrzymanie – wystarczy zaledwie krótkie przeszkolenie pracownika przed jego przystąpieniem do modyfikowania logiki naliczania podatków.

 • Orbeon Forms

rozwiązanie pozwalające na szybkie i łatwe tworzenie formularzy na stronach internetowych. Dzięki swej prostocie umożliwia wprowadzanie w nich modyfikacji nawet osobom nie będącym programistami. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla portali dużych firm oraz organizacji rządowych. Stały kontakt i współpraca z twórcami narzędzia pozwalają nam mieć wpływ na jego rozwój oraz w pełni wykorzystywać jego możliwości.

 • Google Trusted Web Activity

dzięki wykorzystaniu tego frameworka, na bazie mobilnej wersji strony internetowej, w zaledwie 2 tygodnie powstała aplikacja na smartfony i tablety z systemem Android.

 • PostgreSQL

sprawdzone i jedno z najpowszechniej stosowanych narzędzi w zakresie zarządzania relacyjnymi bazami danych. Posiada ono solidne wsparcie techniczne, jest łatwe w utrzymaniu, a licencja na nie jest darmowa.

Analiza biznesowa, Architektura systemów, Frontend Development, Backend Development, Integracja systemów, Utrzymanie systemów

05.

Rezultaty

 • 20 mln rozliczonych PITów
 • Zabezpieczenia na poziomie bankowości internetowej
 • Aplikacje: desktopowa, webowa oraz mobilna
 • 20+ tys. pobrań aplikacji mobilnej w ciągu pierwszych 5 miesięcy
 • 4.96 - średnia ocena aplikacji w sklepie Google Play na podstawie ponad 600 opinii
 • Stworzenie aplikacji na Androida w zaledwie 2 tygodnie
06.

Wypowiedź klienta

„Firma AVRA odpowiedzialna jest za kompleksową obsługę IT dla PITax.pl Łatwe podatki. – usług online wsparcia w wypełnianiu formularzy podatkowych, od samego początku realizacji projektu. Wspólnie stworzone rozwiązanie kładzie nacisk na doświadczenie użytkownika, bezpieczeństwo danych oraz wymaga zaawansowanej integracji z systemami zewnętrznymi oraz pomiędzy wewnętrznymi komponentami realizowanymi w wielu wyspecjalizowanych technologiach.

Gorąco polecam firmę AVRA jako solidnego i wiarygodnego partnera biznesowego, dysponującego wysoko wykwalifikowaną kadrą programistów. Partnera, na którym można polegać nawet w najbardziej wymagających czasowo, organizacyjnie i kompetencyjnie zadaniach.”

Adam Przybycin
CEO, PITax.pl

Zbuduj z nami wyjątkowy projekt!

Napisz do nas czego potrzebujesz. A my zaproponujemy rozwiązania szyte na miarę Twojego biznesu.

Wyceń projekt